Malé černé nemusí být černé

Základní šatníkové minimum. Univerzální kousky. Neutrální barvy. Nadčasové, jednoduché a kombinovatelné dílky. Vlastní styl a jeho zohlednění. Jedny šaty na různé příležitosti. Minimalismus, kdy méně je skutečně více.

Šatníkové minimum – co to je?

Než jsem se začala zabývat svým šatníkem, vůbec jsem nepřemýšlela nad tím, zda by měly moje „hadříky“ nějak spolu ladit – tedy, ony ladily, ale bylo spíše jako když pejsek a kočička vaří – když si k sobě vezmu dvě hezké věci, bude mi to slušet, ne? 

Až postupem času jsem zjistila, že existují základní dílky, díky kterým bude každý můj outfit mnohem stylovější, koukavější a nebude tolik „přeplácaný“. Promiňte mi ten výraz… Ale možná se v tom také najdete – tak urputně se snažíte vše na sobě sladit, až docílíte pravého opaku – jste přeplácaná a je vidět, že jste se až moc snažila.

"Šatníkové minimum je souhrn několika kousků oblečení, které nepodléhají módním trendům (tzn., jsou nadčasové), jsou neutrální (dají se kombinovat se zbytkem šatníku) a zároveň kombinovatelné (můžete je nosit i pospolu a vždy to padá dobře a nápaditě)."

Důraz se klade na to, aby tyto dílky šatníkové skládačky byly jednoduchého střihu, bez výrazného zdobení a skvěle padly jejich nositelce.

Toto šatníkové minimum je různě obsáhlé. Podle jednoho doporučení jich je pouze 7. Jinde se dočtete i o 60 „must have“ kouscích.

V každém základu se promítne následující: triko (bílé, černé, šedé, tělové barvy), pruhované triko (modro-bílá varianta), džínová bunda, džíny rovného střihu, kožená bunda, pouzdrová sukně s vyšším sedem (černé barvy), košile pánského stylu s projmutím (bílé barvy) a také „malé černé“.

Malé černé

"„Malé černé“ představila světu Coco Chanel."

Jedná se o šaty jednoduchého střihu, bez zdobení, bez výrazných detailů, střídmého výstřihu a hlavně skvěle padnoucí. Malé se nazývají pro svoji jednoduchost a neutrálnost, kdy se dají nosit na různé příležitosti – záleží poté na zvolených doplňcích. A černé se jim říká proto, že jsou černé barvy.

Doporučuji si jich pořídit hned několik – v různých střizích.

A právě u té černé barvy bych se velmi ráda zastavila.

Čím více klientek jsem poznala. Čím více šatníků jsem vytřídila. A čím více odpovědí na dotazy jsem odeslala. Tím jsem si jistější, že mnohé z vás je odmítají právě pro tu černou barvu.

Já vám rozumím.

Přiznávám se – ani já nemám „malé černé“… Mám místo toho „malé tmavě modré“. I já se v černé barvě necítím příjemně.

Minimum v praxi

Za neutrální barvy se považují bílá, černá, šedá, tmavě modrá a tělová (někdo používá i světle oříšková). Pokud budou tyto barvy ve vašem šatníku převládat, máte o dost větší možnost různě kousky mezi sebou kombinovat a neřešit tak, zda se to k sobě barevně hodí či nikoli.

V praxi to vypadá tak, že se vybavíte tričkem v bílé, černé, šedé a tělové barvě; džíny si obstaráte v tmavě modré a bílé barvě; jednoduché svetry do „véčka“ či na zapínání si nakoupíte v tmavě modré, tělové a třeba šedé barvě…

Následně si základní tričko můžete obléknout třeba ke květinovým kalhotám či sukni, základní svetřík unosíte k volánkovým šatům a džíny tmavě modré barvy na sebe nasoukáte k oversize mikině s velkým nápisem přes celá prsa a záda.

"Rozumíte mi? Vytvořit kombinovatelný a jednoduchý šatník není zase tak složité… Vše začíná od základního minima."

Nezatracujte šaty jen pro jejich barvu. „Černá“ barva tedy nemusí být nutně jen černá. S jednoduchými a nevýraznými šaty tmavě modré barvy uděláte tu samou parádu. Na výběr tedy máte z dalších neutrálních barev.

Šaty naší ženské siluetě neskutečně sluší. Za neutrální střihy se považují pouzdrové šaty, šaty se sukní do „áčka“ a poté zavinovací šaty.

Ať už máte větší zadeček, širší boky, povolenější bříško, malá či velká prsa – v šatech budete vypadat lépe jak v kalhotách. Šaty působí sexy, odvádějí pozornost na přednosti, vzbuzují pocit ženství – a to se v kalhotách nepodaří.

Ano, vím a plně si uvědomuji, že jsou i ženy, které šatům neholdují a upřednostňují kalhoty. Je to tak v pořádku, pokud se v nich skutečně cítíte mnohem lépe. Je to na vás – vy svůj šatník nosíte a podle sebe si jej tvořte.

Nicméně já si stojím za svým – šaty jsou šaty. A právě šaty dokážou s ženskou postavou největší divy.

Malé černé v praxi

Jsem neúnavnou zastánkyní jednoduchého a kombinovatelného šatníku. Rozhodla jsem se vám v praxi ukázat, jak lze jedny šaty nosit na různé způsoby.

Více se o mém přístupu k „pomalé módě“ a dopadů narvaných skříní na životní prostředí dozvíte např. v tomto článku.

Na fotce jsou všechny všechny kousky, které jsem využila na různé kombinace (viz níže). Možností variant je samozřejmě mnohem více, než které jsem já sem uvedla.

Varianta 1

Fotka 1 „do města, na rande, s kamarádkou na kafe“ – kardigan, kožená bunda, kozačky na vyšším podpatku, výrazná kabelka (výraznou kabelku radím nosit k jednoduchému a stylově neutrálnímu outfitu – lépe pak vynikne)

Fotka 2 „slavnostní večeře, na rande“ – květinové sako, psaníčko, lodičky (lodičky tělové barvy vám mnohem více protáhnou nohy a přidají ještě více na výšce)

Fotka 3 „do divadla, večerní akce“ – psaníčko, lodičky

Varianta 2

Fotka 1 „na frajerku, posezení s kamarádkou, na rande“ – oversize svetr tělové barvy, šála (nezapomeňte, že barva šály se přímo odráží v obličeji – proto doporučuji volit světlejší barvy než třeba černou či zelenou), malá kabelka, kožená bunda, kotníkové boty na podpatku

Fotka 2 „do kanceláře, vyřizování v bance, pracovní oběd“ – košile pánského střihu (samozřejmě ji podvléknout), lodičky, větší kabelka

Fotka 3 „konečně léto, do města, k vodě“ – džínová bunda, bílé tenisky, bílý pásek, velká plážová kabelka

Varianta 3

Fotka 1 „letní den strávený ve městě a večer posezení venku“ – džínová bunda, sandálky, výrazná kabelka

Fotka 2 „další letní den“ – velká plážová kabelka, slamák (holky, nezapomeňte, že klobouky nám uberou opticky centimetry – volte je tedy přiměřeně s ohledem na svoji postavu… pokud je však milujete, tak to neřešte a prostě je noste), sandálky

Věřím, že inspirace je mnoho… A hlavně – vše je o vás a o vašim „malých černých“.

Napsáno s láskou.

Helena Procházková
Jsem stylistka a mojí specializací je jednoduchý šatník. Pomáhám ženám objevit jejich styl a podtrhnout tak vlastní jedinečnost. Učím je vnímat módu jinak a sestavit si šatník postavený na kombinovatelných základech. Můj příběh si přečtěte zde >> Dále jsem autorka eBooku Sama sobě stylistkou , ve kterém učím ženy vyjít vstříc změnám v šatníku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Tipy, díky kterým vám to bude slušet!
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku:
  • Potkáme se na Instagramu

    Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.