Odhalit či neodhalit… kotníky

Já tedy odhaluji moc ráda, ačkoli vím, že to mojí postavě (a hlavně výšce) jen ublíží… Řeč je tedy o kotníkách a nošení zkrácených délek kalhot („sedmiosminová“ délka) či ohrnování nohavic.

"„Jak je to tedy s tím ohrnováním? Skutečně se zkracuje a rozšiřuje postava?“ – Odpověď je: „Ano i ne!“

Dva úhly pohledu

Na toto téma se podíváme ze dvou úhlů pohledu. Je jen a pouze na vás, jak se rozhodnete.

Nejdůležitější je VÁŠ POCIT!!!

Ve svém eBooku Sama sobě stylistkou se na 92 stranách věnuji myšlence, že VY nosíte to, co máte v šatníku a VY se skrz své oblečení projevujete.

Vnímejte svůj pocit – to jak se sama sobě v daném „modelu“ líbíte a jak moc to ladí s vaším stylem. Ono… I kdybyste se oblékla podle všech doporučení a měla byste výraz „snědla jsem hrst extrémně kyselých rybiček“ – tak by vás ani sebedokonalejší outfit nezachránil.

"Proto je nejdůležitější brát ohled na vlastní pocit a svůj styl."

Holky, já ohrnuju. Mám ráda tento malý a vtipný tah, kterým dávám o sobě a svém stylu vědět. Mám dny, kdy se mi sukni či šaty obléknout nechce, nebo jsem třeba s dětmi na hřišti či jsem na události, kdy se hodí více kalhoty. A právě v tyto okamžiky svůj aktuální outfit oživím ohrnutím nohavic.

Ani vlastně nevím, jak jsem vysoká, ale bude to přibližně 167 – 168 cm (víc určitě nemám). A jsem si plně vědoma, že odhalením kotníků přicházím o svoji výšku a následně spadám do kategorie „Krátká postava“. No a co!!!

Níže si můžete prohlédnout, co s postavou dělají různé typy kalhot. Zleva: skinny (přiléhavé kalhoty), rovné volnější a pak klasické rovné z pevnějšího materiálu (jsou ohrnuté nejvíce).

Móda je o hravosti a o projevu každé z nás. Pravidla a doporučení jsou až druhotná.

Tato myšlenka mi čím dál více vrtá hlavou. Již několikrát jsem se zamýšlela nad tím, co pro mě móda představuje. Zda je to souhrn pravidel, následování módních ikon, sestavování šatníku podle doporučeného základu od uznávaných stylistek, nošení světových značek od největších návrhářů všech dob či nakupování podle seznamů různých módních časopisů.

Nene, o tom móda není. A já jsem o tom pevně přesvědčená.

Móda je o každé z nás. Móda je o projevení sama sebe a o představě vysněných kousků, které dokonale podtrhnou naši povahu. Móda je o prioritách a denních rolích každé z nás. Móda je o náladě a rozpoložení. Móda je o jednoduchém a kombinovatelném šatníku.

Nicméně se i tak na některá ta doporučení a fakta podíváme.

1. Lemy

Pozornost se upíná na lemy (zakončení oblečení), výrazné detaily a „do očí bijící vychytávky“. Proto se doporučuje dávat si pozor, kde lem končí. Chytrým tahem (tedy umístěním lemu) si dokážete opticky prodloužit a zeštíhlit postavu – stačí si tedy pohlídat lem a vybrat si takový kousek, který končí v úzké části těla.

Proto jsou lichotivější prodloužené krátké rukávy (končící nad loktem) než běžné krátké rukávy končící v nejširší části ruky. Sukně či šaty jsou nejlichotivější délky mírně nad kolena či do poloviny stehen (a nikoli midi délky sahající do nejširší části lýtka).

A je to tak trochu paradox, že právě délky ke kotníkům (které jsou nejužší částí nohy) zkracují postavu a následně ji opticky rozšiřují.

2. Krátká postava

Krátkým postavám se zkrácené délky nedoporučují – důvodem je výše uvedený fakt – opticky by vás přímo přibily do země. Za krátké postavy se považují ženy s délkou do 165 cm (někdy se uvádí jen do 160 cm). Záleží však také na celkovém vzhledu a proporcích. Silnější postavy působí menší nežli štíhlé (a naopak).

Stejně tak se tento vtipný tah nedoporučuje postavám plnějších tvarů a také postavám s kratšími nohami (s přihlédnutím k celkovému vzhledu siluety).

3. Podpatky

Podpatky se v tuto chvíli jeví jako „záchrana“. Díky nim nahoníte zpět ztracené centimetry a vše je zachráněno. Můžete zvolit lodičky nebo i sandálky na podpatku.

4. Lichotivější střihy

Užší či rovné kalhoty působí na postavě lichotivěji nežli vyloženě volné, boyfriend či oversize střihy.

Rovné kalhoty ohrnujte jen v případě, že jsou z jemnějšího materiálu a lehce poddajného. Pokud se rozhodnete ohrnovat dlouhé nohavice z tvrdé a hrubé textilie natolik, aby vám byly vidět kotníky, opticky si ještě více ublížíte a navíc se vám bude velmi špatně chodit – ohrnutí se vám bude o sebe třít a vy budete nucena chodit s nohama od sebe jako kachna.

Velmi volné či zvonové nohavice se neohrnují.

5. Nezakrývat kotníky

Odhalené kotníky nezakrývejte. Neberte si tedy kotníkové boty, zvolte raději sandálky, balerínky, nízké tenisky, espadrilky, apod.

Neukazujte ponožky – tedy pokud to není vaším záměrem a nechcete se pochlubit nějakým speciálním kouskem. Nezapomeňte, že pokud ohrnutí vám ubere třeba 15 optických centimetrů, tak výrazné ponožky vás oberou aspoň o 40!

Oblékání podle typů postav detailně (vč. přístlušných fotografií) rozebírám v eBooku Sama sobě stylistkou.

Na závěr tip a shrnutí

Malé ohrnutí nohavic v kombinaci s podpatky vypadá nejlépe u slim (přiléhavého) střihu či u přiléhavého rovného střihu kalhot. Ve finále se však ohrnují téměř všechny střihy kalhot. A jak jsem psala v úvodu – je to na vás.

S láskou,
Hela

Helena Procházková
Jsem stylistka a mojí specializací je jednoduchý šatník. Pomáhám ženám objevit jejich styl a podtrhnout tak vlastní jedinečnost. Učím je vnímat módu jinak a sestavit si šatník postavený na kombinovatelných základech. Můj příběh si přečtěte zde >> Dále jsem autorka eBooku Sama sobě stylistkou , ve kterém učím ženy vyjít vstříc změnám v šatníku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Tipy, díky kterým vám to bude slušet!
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku:
  • Potkáme se na Instagramu

    Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.