Šatníkové minimum, 1. díl

Tupě zírám do skříně, na tváři výraz absolutní rezignace, hlavou mi jede myšlenka: „Achjo, už zase nemám co na sebe.“

Tohle jsem já před zlomovým rokem 2014.

"Ano, skutečně jsem nosila tuniky s kamínky, bavlněné legíny a k tomu kabelky s výraznými potisky."

Ne že bych neměla co na sebe – moje skříň se chlubila samými zajímavými kousky. Jenže ty kousky byly velmi nesourodé. Nedaly se kombinovat mezi sebou. Často se daly nosit jen takové „hotové kombinace“.

Navíc byl každý kousek jiného stylu. Tak jak jsem byla chaotická já se svojí povahou – stejně tak byla chaotická i skříň. Hledala jsem se jako osobnost, vzhlížela k různým vzorům, snažila se zavděčit, oblékala se dle různých doporučení a zapomínala sama na sebe a na to v čem se cítím příjemně.

"Možná jsem i tak trochu nechtěla přemýšlet nad tím, kdo jsem, co ráda nosím. Jednodušší bylo dávat na okolí."

Navíc mi v šatníku chyběla provázanost. Něco jako „neutrální kousky“ šlo absolutně mimo mě. 

Pak mi to došlo

Začala jsem pracovat sama na sobě a ruku v ruce s tím šel i vývoj šatníku. Můj příběh si můžete přečíst zde… 

Co to je šatníkové minimum

Jedná se o základní kousky, které jsou neutrální, jednoduché (tzn. bez výrazného zdobení, detailů a jiných „poutačů pozornosti“), dají se kombinovat s dalšími dílky ve vaší skříni. Díky nim dáte vyniknout zajímavějším kouskům. Tím, že jsou neutrální, jsou zároveň nadčasové (tzn. že nepodléhají módním trendům) a dají se nosit i v různých variantách mezi sebou.

Toto šatníkové minimum je různě obsáhlé. Najdete doporučení na 5 základních „must have“ dílků, ale už jsem se setkala i se 45 neodolatelnými kousky.

Pár tipů se však téměř vždy opakuje. Velmi podrobně se tomuto tématu věnuji v eBooku Sama sobě stylistkou.

Nyní vám představím své nejoblíbenější kousky. Tyto kousky (v různých obměnách) konzultuji také s klientkami.

Je to přece jen základ! A základ je od toho, že tvoří základ šatníku. Máte pak na čem stavět. Díky tomu základu nešlápnete vedle – ať už si obléknete jakoukoli svoji milovanou vychytávku, spolu se základem bude vždy působit odlehčeně, než kdybyste zkombinovala dva výrazné kousky (nebo i podle mých slov – dvě vychytávky).

Díky základu odlehčíte, provážete a zjednodušíte svůj šatník.

Musím se vám přiznat - kdybych tenkrát věděla o tomhle základu, mnohé by mi to ulehčilo. 

Prostě bych nemusela řešit, že "už zase nemám co na sebe".

Barvy

Za neutrální barvy se považují následující: bílá, černá, tělová (béžová), šedá a tmavě modrá.

Pořiďte si aspoň pár triček v těchto barvách a máte vyhráno ke všem kalhotám i sukním. Šaty, džíny i kalhoty v těchto barvách vypadají také skvěle a dají se kombinovat s výraznými topy.

Video na toto téma najdete zde…

Trička

Do základu šatníku patří jednoznačně trička v neutrálních barvách, jednoduchého střihu, bez potisků, zdobení, výrazných detailů a jiných „poutačů pozornosti“.

Nesmrtelná kombinace je bílé tričko a k tomu džíny klasické modré barvy. To snad nikdy nevyjde z módy a pokaždé v této variantě zazáříte.

Mezi základ patří i pruhovaná „námořnická“ trička. Ano, proužky rozšiřují. Proto se pozorně dívejte, jaké proužky si vybíráte. Buď volte proužky stejně široké nebo bílé tenké na tmavém podkladu. Pokud máte větší poprsí, kratší trup (a opticky delší nohy), doporučuji se tomuto typu triček vyhnout.

Proužky postavu opticky zkracují a rozšiřují, pomoci si můžete tím, že zvolíte spodní díl vyšší do pasu (kalhoty či džíny s vyšším sedem a sukni do pasu) a tričko zastrčíte. Velikost těchto triček volte raději o číslo větší než se soukat do velikosti „na tělo“.

Video na toto téma najdete zde…

Kožená a džínová bunda

Džínová bunda je snad můj úplně nejoblíbenější kousek. Nechápu, proč jsem se jí tak dlouho stranila. Nedám na ni dopustit.

V jednoduchosti je krása – a toto heslo platí pro všechny dílky šatníkového minima. Proto i nyní si vybírejte takové kousky, které jsou bez zdobení, dírek, nášivek, vyšisování, flitrů, prošívání, pásků, kovových detailů a jiného výrazného.

Ať už se u kožené či koženkové bundy rozhodnete pro jakýkoli materiál, myslete na barvu, která je nyní více než důležitá. Není prostě nad černou. Ať už této barvě holdujete či nikoli, tady je její role nezastupitelná.

U džínové bundy se dobře rozmyslete nad materiálem. Buď můžete jít do klasického denimu bez elastanu (a poté počítejte s tím, že bunda bude více nepoddajná, bude tvořit vzduchoprázdno a následně budete působit opticky o něco silnější než ve skutečnosti jste) či s elastanem (díky této složce bunda na vás lépe přilne a bude lépe spolupracovat).

Obě bundy můžete nosit i k lehkým letním šatům (s volány, krajkou, květovanými motivy – prostě s jakýmikoli) – tato kombinace bude působit odlehčeně, žensky a vtipně zároveň. Navíc nemusíte řešit, jakou jinou bundu si ještě pořizovat a jak to jinak zkombinovat.

Samozřejmě se obě bundy hodí i k džínám, jiným kalhotám, sukním či šatům.

Video na toto téma najdete zde…

Džíny

Jelikož se jedná o základ šatníku a ten má být co možná:

– nejlichotivější postavě

– nejvíce neutrální

– nadčasový a nepodléhat trendům

– kombinovatelný a jednoduchý

Doporučuji vám si pořídit džíny (či kalhoty, pokud nerady nosíte „rifle“) podle následujících kritérií:

– rovný či mírně do zvonu střih

– klasicky modré či tmavě modré (nebo jiné neutrální barvy), bez vyšisování, flitrů, dírek a dalších výrazných detailů

– při ohrnování nohavic mějte na paměti, že si zkrátíte postavu (více v tomto článku Odhalit či neodhalit kotníky)

Video na toto téma najdete zde…

O čem ta móda je?

Móda je o každé z nás. Je o našem stylu, našem vnímání nás samotných a je i o tom, do jaké míry následujeme módní trendy či nikoli.

"Základ šatníku váš styl jen podtrhne, dá vyniknout naší povaze a výrazným kouskům v šatníku."

Nebudete působit „přeplácaně“ a moc „snaživě“. Kolikrát se totiž tak moc urputně snažíme vypadat stylově, až docílíme pravého opaku.

Budu se opakovat, ale je to tak. V jednoduchosti je krása a u oblékání to platí dvojnásob.

Každé sluší něco jiného

Ať už máte postavu jakoukoli, je důležité si uvědomit, že se ukazují přednosti. Tím, že budete zakrývat své nedostatky, na ně kolikrát paradoxně poukážete.

Svůj eBook Sama sobě stylistkou jsem zaměřila vyloženě prakticky. Do detailu jsem tam rozepsala doporučení, jak který typ postavy oblékat – co komu sluší a co nikoli. Navíc je tento našlapaný eBook obohacený o velkou spoustu názorných fotek (celkem jich je přes 200).

Dozvíte se takové tipy, abyste mohla být sama sobě stylistkou – základní módní pravidla a doporučení.

A jako bonus dostanete Nákupní seznam – ten je čtenářkami skutečně velmi oblíbeny a velmi pomáhá při nákupech – zkrátka a dobře se v obchodech neztratíte a budete vědět, co vám sluší a co do své šatníkové skládačky potřebujete.

Napsáno s láskou.

Helena Procházková
Jsem stylistka a mojí specializací je jednoduchý šatník. Pomáhám ženám objevit jejich styl a podtrhnout tak vlastní jedinečnost. Učím je vnímat módu jinak a sestavit si šatník postavený na kombinovatelných základech. Můj příběh si přečtěte zde >> Dále jsem autorka eBooku Sama sobě stylistkou , ve kterém učím ženy vyjít vstříc změnám v šatníku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Tipy, díky kterým vám to bude slušet!
  • Nejnovější články
  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku:
  • Potkáme se na Instagramu

    Please enter an Access Token on the Instagram Feed plugin Settings page.